Home » State News » Odisha Assembly Results 2019
Odisha-assembly

Odisha Assembly Results 2019

Bhubaneswar: 23/5/19:The counting of votes for 146 Assembly Constituencies in Odisha has begun at 63 centres across the state with adequate administrative and security arrangements.

Live Updates: BJD-115, BJP-20, Congress-9, CPI (M)-1, Independent-1

Assembly Constituency BJD BJP Cong
Padampur Bijaya Ranjan Singh Bariha (Leading) Pradeep Purohit Satya Bhushan Sahoo
Bijepur Naveen Patnaik (Leading) Sanat Kumar Gadtia Ripunath Seth
Bargarh Debesh Acharya (Leading) Aswini Sarangi Nipan Das
Attabira Smt. Snehangini Chhuria (Leading) Milan Seth Nihar Mahananda
Bhatli Sushant Singh (WINNER) Irasis Acharya Saroj Mohapatra
Brajrajnagar Kishore Kumar Mohanty (Leading) Smt. Radha Rani Panda Ramesh Tripathy (CPI)
Jharsuguda Naba Kishore Das (WINNER) Dinesh Jain Mahendra Nayak
Talsara Stephen Soren Bhabani Bhoi (WINNER) Prafulla Majhi
Sundergarh Yogesh Kumar Singh Smt. Kusum Tete (WINNER) Smt. Amita Biswal
Biramitrapur Makhlu Ekka Shankar Oram Rohit Joseph Tirkey (Leading)
Raghunathpali Subrat Tarai (WINNER) Jagabandhu Behera Prashat Sethy
Rourkela Sarada Prasad Nayak (Leading) Nihar Ray Biren Senapati 
Rajgangpur Mangala Kishan Narsingh Minj C S Rajan (Leading)
Bonai Ranjit Kishan Anil Barla Laxman Munda (CPI-M) (Leading)
Kuchinda Kishore Chandra Nayak (Leading) Rabi Narayan Nayak Shovaram Pradhan
Rengali Smt. Reena Tanty (Leading) Nauri Nayak Bala Krishna Rohidass
Sambalpur Dr. Raseswari Panigrahi Jayanarayan Mishra (Leading) Ashwini Pujahari
Rairakhol Rohit Pujari (Leading) Debendra Mohapatra Assaf Ali Khan
Deogarh Romancha Ranjan Biswal Subas Panigrahi (Leading) Uma Shankar Sahoo
Chhendipada Sushant Kumar Behera Agasti Behera (Leading)  Smt. Sasmita Behera
Athamallik Ramesh Chandra Sai (Leading) Bhagirathi Pradhan Bijayanand Choliya
Telkoi Premananda Nayak Dhanujaya Sidhu (Leading)  Prashant Dalei 
Ghasipura Badri Narayan Patra (WINNER) Prithviraj Kanhar Niranjan Patnaik
Anandapur Bhagirathi Sethi (Leading)
Alok Sethi
Jayadev Jena
Patana Jagannath Naik (Leading) Bhabani Shankar Nayak Binod Bihari Nayak
Keonjhar Madhav Sardar(Leading) Mohan Majhi  Bidyadhar Dehury
Champua Smt. Meenakshi Mahanta (WINNER) Murali Sharma Jadumani Barik
Karanjia Smt. Basanti Hembram Padmacharan Haibru (Leading) Sudam Charan Naik
Jashipur Golekh Bihari Nayak (Leading) Ganeshram Khuntia Mahendra Nayak
Saraskana Amar Singh Tudu Dr. Budhan Murmu Mahesh Chandra Hembram (JMM) (Leading)
Rairangpur Smt. Basanti Marandi Naba Charan Majhi (WINNER)  Ramchandra Murmu (JMM)
Bangriposi Sudam Marandi (WINNER)  Sukuda Murmu Phagu Hanadah (JMM)
Udala Srinath Soren (Leading) Bhaskar Madhei Benudhar Mahapatra
Baripada Smt. Sarojini Hembram Prakash Soren (Leading) Dasarath Singh 
Morada Raj Kishore Das (WINNER) Dr. Krushna Chandra Mohapatra  Pravash Kar Mohapatra
Badasahi Brundaban Das Sanatan Bijuli (Leading) Smt. Debyani Behera
Jaleswar Aswini Kumar Patra (Leading) Jaya Narayan Mohanty Sudarshan Das
Bhogarai Ananta Das (Leading) Anshuman Mohanty Satyasiba Das
Basta Nityananda Sahoo (Leading) Raghunath Mohanty Bijan Nayak
Balasore Jiban Pradeep Dash (Leading) Madan Mohan Dutta Manas Das Patnaik
Remuna Sudhansu Sekhar Parida (Leading) Gobind Chandra Das Pratap Sethi
Nilagiri Santosh Khatua (Leading) Sukanta Nayak Smt. Manoja Manjari Devi
Soro Parshuram Dhada Rakesh Mallick Surendra Prasad Pramanik (Leading)
Simulia Jyoti Prakash Panigrahi (Leading) Padmalochan Panda Anant Prasad Sethi
Bhandaripokhari Prafulla Samal (WINNER) Badri Narayan Dhal Niranjan Patnaik
Bhadrak Sanjeev Mallick (WINNER) Pradeep Naik Nalinikant Mohanty
Basudevpur Bishnu Brata Routray (Leading) Madabananda Mallick Ashok Kumar Das
Dhamnagar Rajendra Dash Bishnu Sethy (Leading) Bidhyadhar Jena
Chandabali Byomkesh Ray Manmohan Samal (Leading) Digambar Das
Binjharpur Smt. Pramila Mallick (WINNER) Smt. Babita Mallick Manoranjan Das
Bari Smt. Sunanda Das (WINNER) Biswa Ranjan Mallick Umesh Jena
Barachana Amar Prasad Satpathy (WINNER) Amar Nayak Ajay Samal
Dharmasala Pranab Kumar Balabantaray (WINNER) Tusar Parida Kisan Panda
Jajpur Pranab Prakash Das (Leading) Goutam Ray Santosh Kumar Nanda
Korei Ashok Bal (WINNER) Biswajit Nayak Smt. Bandita Parida
Sukinda Pritiranjan Ghadei (WINNER) Pradeep Balasamanta Sarat Rout
Dhenkanal Sudhir Kumar Samal (Leading) Krushna Chanra Patra Nabin Nanda
Hindol Smt. Seema Rani Nayak (WINNER) Ashok Nayak Trinath Behera
Kamakhyanagar Prafulla Kumar Mallick (Leading) Satrughana Jena Bhabani Shankar Mohapatra
Parjanga Nrusingha Charan Sahoo (WINNER) Bibhuti Pradhan Smt. Jasaswini Rout
Pallahara Mukesh Pal (WINNER) Ashok Mohanty Subrat Garnaik
Talcher Braja Kishore Pradhan (Leading) Kalandi Samal Suresh Chandra Behera
Angul Rajani Kant Singh (Leading) Pratap Pradhan Biplab Jena
Birmaharajpur Padmanabha Behera Raghunath Jagdala (Leading) Binod Kumar Patra
Sonepur Niranjan Pujari (Leading) Ashok Kumar Pujari Chitranjan Mishra
Loisingha Pradeep Behera Mukesh Mahaling (Leading) Naba Kishore Naik
Patnagarh Saroj Meher (Leading) K V Singhdeo Ramesh Purohit
Bolangir Arkesh Narayan Singh Deo Ananta Das Narasingha Mishra (Leading)
Titlagarh Smt. Tukuni Sahu (Leading) Ashok Dora Surendra Singh Bhoi
Kantabanji Ajay Das Laxman Bag Santosh Singh Saluja (Leading)
Nuapada Rajendra Dholakia (Leading) Homsing Majhi Ghasiram Majhi
Khariar Lambodar Nial Smt. Rita Rani Bagarti Adhiraj Panigrahi (Leading) 
Lanjigarh Pradeep Kumar Dishari (Leading) Ramesh Majhi Shivaji Majhi
Junagarh Dibya Shankar Mishra (Leading) Manoj Meher Anil Singh Deo
Dharmagarh  Mausudi Bag (Leading) Ananta Pratap Deo Digambar Duria
Bhawanipatna Dushmanta Naik Pradeep Nayak (Leading) Sagar Das
Narla Bhupinder Singh (Leading) Anirudh Pradhan  Chitaranjan Mandal
Umerkote Subash Gond Nityananda Gond (WINNER) Smt. Jasoda Rani Gond
Jharigam Prakash Chandra Majhi (WINNER) Parshuram Majhi Uldhar Majhi
Nabarangpur Sadashiva Pradhani (WINNER) Gouri Majhi Sadan Nayak
Dabugam Manohar Randhari (WINNER) Padman Nayak Bhujabal Majhi
Kotpad Smt. Padmini Dian Khageswar Pujari Chandrasekhar Majhi (Leading)
Malkangiri Mukund Sodi Aditya Madhi Mala Madhi (Leading)
Chitrakonda Purna Chandra Baka Padu Majhi Smt. Laxmipriya Nayak (Leading)
Baliguda Chakradhar Kanhar (Leading) Karendra Majhi Siman Mallick
G. Udaygiri Saluga Pradhan (Leading) Smt. Archana Pradhan Shyamghan Pradhan
Phulbani Angad Kanhar (Leading) Deba Narayan Pradhan Kishor Chandra Kanhar
Kantamal Mahidhar Rana Kanhei Charan Danga (Leading) Prashant Sahu
Boudh Pradeep Kumar Amat (Leading) Susanta Pradhan Bobby Mohanty
Daspalla Ramesh Behera (Leading) Purna Chandra Nayak Prashant Kumar Nayak
Bhanjanagar Bikram Keshari Arukh (WINNER) Pradyumna Nayak Sanjay Kumar Tripathy
Baramba Debi Prasad Mishra (Leading) Bijay Kumar Dalbehera Bobby Mohanty
Banki Debi Ranjan Tripathy (Leading) Subhransu Sekhar Padhi Debasis Patnaik
Athagarh Ranendra Pratap Swain (Leading) Brajendra Ray Uma Ballav Rath
Barabati-Cuttack Debasis Samantray Samir Dey Mohammed Moquim (WINNER)
Choudwar-Cuttack Souvik Biswal (Leading) Nayan Kishore Mohanty Jagdish Mohanty
Cuttack Sadar Chandrasarathi Behera (Leading) Dilip Mallick Abhishek Mahananda
Khandapada Soumya Ranjan Patnaik (Leading) Sidhartha Singh Mardaraj Basant Kumaar Moharana
Salipur Prasanta Behera (Leading) Prakash Behera Rabindranath Kar
Mahanga Pratap Jena (Leading) Sarada Pradhan Debendra Kumar Sahoo
Kendrapara Sashi Bhushan Behera (Leading) Sunakar Behera Ganeshwar Behera
Aul Pratap Kehsari Deb (Leading) Dola Gobind Nayak Devendra Sharma
Rajanagar Dhruba Sahoo (Leading) Alekh Jena Anshuman Mohanty
Mahakalapada Atanu Sabyasachi Nayak (Leading) Bijay Pradhan Bibhranshu Sekhar Lenka
Niali Pramod Kumar Mallick (WINNER) Smt. Chhabi Mallick Smt. Mamta Bhoi
Paradeep Sambit Routray (Leading) Sampad Swain Arindam Sarkhel
Tirtol Bishnu Das (Leading) Ramakanta Bhoi Debi Prasad Mallick
Balikuda-Ersama Raghunandan Das (Leading) Damodar Rout Lalatendu Mohapatra
Jagatsinghpur Prashant Muduli (Leading) Satyabrata Mohapatra Chiranjib Biswal
Kakatpur Tusarkanti (Leading) Rabi Mallick Biswa Bhushan Das
Nimapara Samir Ranjan Das (WINNER) Smt. Parvati Parida Dilip Nayak
Puri Maheswar Mohanty Jayant Kumar Sarangi (Leading) Auro Prasad Mishra
Brahmagiri Sanjay Das Burma Lalitendu Bidyadhar Mohaptra (Leading) Umakant Baral
Satyabadi Umakant Samantaray (Leading) Omm Prakash Mishra Prasad Harichandan
Pipili Pradeep Maharathy (Leading) Ashrit Pattnayak Ajit Mangaraj 
Chilika Prashant Jagdev (WINNER) Prithviraj Harichandan Pradeep Swain
Ranpur Satya Narayan Pradhan Smt. Surama Padhy (Leading) Smt. Subhashree Panda
Nayagarh Arun Kumar Sahoo (Leading) Smt. Irani Roy Manoj Kumar Sahoo
Bhubaneswar-Jayadev Arabinda Dhali (Leading) Narendra Naik Sukanta Tiadi Bhoi
Bhubaneswar-Central Ananta Narayan Jena (WINNER) Jagannath Pradhan Rajib Patnaik
Bhubaneswar-North Susanta Kumar Rout (Leading) Smt. Aparajita Mohanty Itish Pradhan
Ekamra-Bhubaneswar Ashok Chandra Panda (WINNER) Babu Singh Smt. Rasmirekha Mohapatra
Jatani Bibhuti Balabantray Biswa Ranjan Badajena Suresh Kumar Routray (WINNER)
Begunia Rajendra Kumar Sahu (Leading) Rishab Nanda Pradeep Sahoo
Khordha Jyotindra Nath Mitra (Leading) Kalukhandayat Ray Swagatika Patnaik
Polsara Srikanta Sahu (Leading) Gokulananda Mallik Harichandra Swain
Kabisuryanagar Smt. Latika Pradhan (Leading) Ranjan Palai Bijay Kumar Sahoo
Khalikote Smt. K K Suryamani Baidya (WINNER) Smt. Bharati Behera Bhokali Setty
Aska Smt. Manjula Swain (WINNER) Debraj Mohanty Manoj Kumar Jena
Sorada Purna Chandra Swain (WINNER) Nilamani Biso Sangram Mohanty
Sanakhemundi Smt. Nandini Devi Bijay Swain Ramesh Chandra Jena (Leading)
Hinjili Naveen Patnaik (Leading) Pitambar Acharya Shambhunath Panigrahi
Chhatrapur Subhas Chandra Behera (Leading) Prashant Kumar Kar Pradeep Sethy (CPI)
Gopalpur Pradeep Kumar Panigrahi (Leading) Bibhuti Bhushan Jena S. Dharmaraj Reddy
Berhampur Bikram Kumar Panda (WINNER) Kanhu Charan Pati Lingaraj Choudhury
Digapahandi Surjya Narayan Patro (Leading) Smt. Pinky Pradhan Prafulla Panda
Chikiti Smt. Usha Devi (Leading) Manoranjan Dyansamantara Subhas Chandra Rout
Mohana Smt. Purnabasi Nayak (Leading) Prashanta Kumar Mallik Dasarathi Gomango
Paralakhemundi Smt. Kalyani Gajapati K Narayan Rao K Surya Rao (Leading)
Gunupur Raghunath Gomango (WINNER) Sisir Gomango Purushottam Gomango
Bissam Cuttack Jagannath Saraka (WINNER) Shibashankar Ullaka Nila Madhav Hikaka
Rayagada Lal Bihari Himirika (Leading) Basanta Kumar Ullaka Appalswamy Kadarka
Laxmipur Prabhu Jani (Leading) Kumuda Saunta Kailash Kulesika
Jeypore Rabi Narayan Nanda (Leading) Goutam Samantray Tara Prasad Bahinipati
Koraput Raghuram Padal (WINNER) Tripurari Garda Krushna Chandra Kuldeep
Pottangi  Pitam Padhi (Leading) Rama Chandra Pangi Sriram Chandra Kadam

12.00: BJD-88, BJP-27, INC-11, JMM-1, IND-1

11.45 am: BJD-80, BJP-24, INC-9, JMM-1, IND-1

11.30 am: BJD-77 BJP-26, INC-7, JMM-1, IND-1

11.15 am: BJD-72, BJP-21, INC-7, JMM-1

Latest EC Trends: BJP-21, BJD-69, Independent-1, INC-7, JMM-1

11.05 am:

  • BJD’s Bhagirathi Sethy leading in Anandapur
    BJD’s Rajanikant Singh leading in Angul
    BJD’s MANJULA SWAIN leading in Aska
    BJD’s RAMESH CHANDRA SAI leading in Athamallik
    BJD’s SNEHANGINI CHHURIA leading in Attabira
    BJP’s SANATAN BIJULI leading in Badasahi
    BJD’s CHAKRAMANI KANHAR leading in Baliguda

11.00 am: BJD-64, BJP-18, Congress-6

10.50 am: BJD-54, BJP-16, Congress-6

10.46 am: BJD-48, BJP-14, Congress-4

About Ashok Palit

Ashok Palit has completed his graduation from Upendranath College Soro, Balasore and post graduation from Utkal University in Odia Language and literture.. He has also carved out a niche for himself as a scribe of eminence after joining the profession in 1988. He is also an independent media production professional. He brings loads of experience to Advanced Media, Ashok Palit as a cineaste has been active in film criticism for over three decades. As a film society activist, he soared to eminence for his profound commitment to the art film appreciation and aesthetics of cinema. His mode of discourse is often erudite but always lucid and comprehensible marked by a perfect acumen so rare in the field. A film aesthete with an immense fond of critical sensibilities, he wrote about growth and development of odia cinema in New Indian Express, The Times of India, The Hindustan Times, The Asian Age and Screen. He has been working as an Editor for Cine Samaya from 2002-2004.. He had made solid contribution on cinema in many odia Dailies and weekly such as Samaj, Prajatantra, Dharatri, Samaya, Satabadi, and weekly Samaya.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Sarathi-Baba_1

Sarathi Baba alias Santosh Roul has been granted bail

Cuttack:22/7/19: Self-proclaimed godman of Odisha, Sarathi Baba alias Santosh Roul has been granted bail by Orissa High Court today. He has been granted bail against bail bond of Rs. 2 lakh ...